środa, stycznia 15, 2020

#137 "Obok ciebie" - Anna Kasiuk /patronat medialny/


Kiedy zaczynamy doceniać to, co mamy? Zwykle dopiero wtedy, gdy możemy to stracić. Niepokojąca diagnoza lekarska potrafi zmienić życie o 180 stopni. I choć doskonale wiemy, że los bywa nieprzewidywalny i chętnie poddaje nas próbom, w takim momencie tracimy grunt pod nogami. Tyle jeszcze niezrealizowanych planów, wciąż odkładanych na później... Zaczynamy też inaczej postrzegać otaczający nas świat i drobiazgi, które składają się na naszą codzienność. Bywa, że pragniemy wówczas zmienić życie i czerpać z niego pełnymi garściami, zerwać z rutyną i spełnić porzucone niegdyś marzenia. Właśnie w takim życiowym momencie znalazła się Izabela, główna bohaterka nowej książki Anny Kasiuk. "Obok ciebie" to druga część cyklu "Oczami kobiet". Zajmie ona szczególne miejsce na mojej czytelniczej liście książek 2020 roku - ogromnie cieszę się, że mogłam ją objąć swoim patronatem. W poprzednim roku z przyjemnością odkrywałam polską literaturę obyczajową. I naprawdę ją polubiłam oraz doceniłam, przede wszystkim za wrażliwość i emocje - te książki pozwalają głębiej przyjrzeć się ludzkim emocjom i lepiej je zrozumieć, a to z kolei można z powodzeniem wykorzystać w prawdziwym życiu. Nowa powieść Anny Kasiuk jest kobieca, pełna namiętności i wewnętrznych rozterek. Czytelnik może zajrzeć do serca głównej bohaterki i razem z nią przeżywać wzloty i upadki. To taki uczuciowy rollercoaster trzymający w napięciu od pierwszej aż do ostatniej strony.

"Drobiazgi. Mawia się, że to one budują naszą codzienność, a uświadomienie sobie tego stanowi sukces. Cieszyć się z okruchów dnia znaczy być szczęśliwym. Każdą chwilą spędzoną w towarzystwie ukochanej osoby, filiżanką kawy, kanapką zjadaną na śniadanie"

Izabela - mężatka, matka i pielęgniarka pracująca na oddziale paliatywnym - pewnego dnia otrzymuje niepokojącą diagnozę lekarską, która burzy spokój i rutynę jej codziennego życia. Mimo zapewnień lekarza o braku konieczności inwazyjnego leczenia, Izabela traci grunt pod nogami i pogrąża się w chaosie. W jednym momencie do głosu dochodzą uśpione niegdyś marzenia i pragnienia. Izabela postanawia zmienić swoje nudne życie i zapisuje się do szkoły tańca. Wiele lat temu, by móc założyć rodzinę, porzuciła wielką miłość - balet. Powrót do tańca to zaledwie początek burzliwych zmian, również w życiu uczuciowym. Na horyzoncie pojawia się kilku przystojnych i atrakcyjnych mężczyzn, a taniec na nowo rozbudza kobiecość i seksualność Izabeli. Czy główna bohaterka podąży za głosem serca czy rozsądku? Z pewnością będzie musiała znaleźć odpowiedź na pytanie, czego tak naprawdę pragnie...

"Musisz odnaleźć w sobie chęć do pokonania tej przeszkody, która usunęła z twojej pięknej twarzy uśmiech"

W nowej książce Anna Kasiuk zabiera czytelników w podróż przez zakamarki kobiecego serca skrywającego tysiące przeróżnych uczuć i czyni to z dużą wrażliwością i przenikliwością. Historia Izabeli, choć koncentrująca się głównie na jej wewnętrznych rozterkach, jest niezwykle barwna i pojemna - znajdziemy w niej bowiem wiele istotnych kwestii z naszego codziennego życia takich jak: rodzinne relacje, łączenie kariery zawodowej z obowiązkami domowymi oraz obawa przed chorobą i śmiercią. Wszystkie te elementy płynnie łączą się ze sobą, tworząc historię trafiającą prosto do serca. Książka Anny Kasiuk zaskoczyła mnie pozytywnie swoim refleksyjnym charakterem i ciekawą warstwą psychologiczną, dzięki którym podczas czytania wiele dzieje się nie tylko w życiu głównej bohaterki, ale również w samym czytelniku. Indywidualne losy książkowej postaci można z powodzeniem odnieść do sytuacji wielu z nas. Tak często przecież życie weryfikuje nasze plany i pragnienia, a codzienność zmusza nas do porzucenia tego, co kochamy...

"Nigdy nie rezygnuj z marzeń"

Cieszę się, że na główną bohaterkę książki Anna Kasiuk wybrała kobietę dojrzałą - matkę, żonę i pielęgniarkę. Porywy serca nie są przecież zarezerwowane wyłącznie dla dwudziestolatek ;) Izabela to perfekcjonistka z dużym poczuciem odpowiedzialności za innych. Wyraźnie widać, że lubi mieć wszystko pod kontrolą. Gdy okazuje się jednak, że na chorobę i śmierć nie może mieć wpływu, z ukrycia wychodzą głęboko skrywane lęki i obawy. Potencjalna choroba podpala lont i doprowadza do wybuchu - Izabela chcąc zagłuszyć wewnętrzny niepokój zaczyna ulegać tłumionym przez lata pragnieniom. Uwikłana w romans szuka swojej drogi. Czy ucierpi na tym jej małżeństwo? Muszę przyznać, że z dużym zainteresowaniem śledziłam losy Izabeli i byłam bardzo ciekawa, jakie ostatecznie podejmie decyzje. Anna Kasiuk stworzyła wielowymiarową i niejednoznaczną postać wzbudzającą rożne odczucia. Historia Izabeli to cenna lekcja wrażliwości, zrozumienia i pokory wobec drugiego człowieka. Przypomina czytelnikowi, że życie nie jest wyłącznie czarno-białe i że nie należy pochopnie oceniać innych bez znajomości przyczyn i motywów ich postępowania.


Nową powieść Anny Kasiuk pochłonęłam w ekspresowym tempie. Fabuła szybko obrała interesujący kierunek i z łatwością zatopiłam się w świecie głównej bohaterki. Dużą zaletą książki są naturalne dialogi oraz lekki i przyjemny w odbiorze styl pisania autorki. "Obok ciebie" to słodko-gorzka historia przedstawiona oczami kobiety w trudnym życiowym momencie, doprawiona nutką romantyzmu, zmysłowości i erotyki, pozbawiona lukru i ckliwości, ale trafiająca do serca i skłaniająca do refleksji. Anna Kasiuk oddała do rąk czytelników opowieść o tłumionych przez lata pragnieniach i porzuconych marzeniach, o pasji i poczuciu wolności, dążeniu do szczęścia, odkrywaniu swojej kobiecości oraz szukaniu własnej drogi. O lęku, który narzuca nam ograniczenia i nie pozwala czerpać z życia pełnymi garściami. Autorka pięknie pisze o kobiecych rozterkach i uczuciach, pokazując różne ich odcienie. Powieść "Obok ciebie" pokazuje, jak ważne są marzenia i szczęście. Po przeczytaniu ostatniej strony długo myślałam jeszcze o sytuacji Izabeli oraz motywach jej postępowania. Sądzę, że to powieść, która trafi do wielu serc, również tych, które podobnie jak główna bohaterka przeszły już sporo, poświęciły dużo, ale wciąż mają szansę na spełnienie marzeń. Wspaniale spędziłam czas. Polecam.Za egzemplarz do recenzji i możliwość objęcia książki patronatem medialnym dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.
Data wydania: 15 stycznia 2020
Cykl książek: Oczami kobiet (część druga)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Liczba stron: 360

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © kate in bookland , Blogger